مقالات

تعریف رک شبکه (RACK) و انواع آن

رک شبکه چیست؟

رک شبکه چیست

رک شبکه چیست : تعریف رک(RACK)شبکه و انواع رک در شبکه و IT ، محفظه ای است که سرور یا متعلقات شبکه مانند: سوییچ، روتر، مودم ، سرور، استوریج، یو پی اس و دیگر تجهیزات شبکه را در خود جای می دهد. رک شبکه گاهی استیل و گاهی با جنس آلومینیومی با روکش آبی عرضه می شود. ما به خاطر افزایش کارایی ، نگهداری راحت تر از سرور و تجهیزات شبکه و افزایش امنیت نیازمند به رک شبکه خواهیم بود. در ادامه مقاله مطالب بیشتری درباره تعریف رک شبکه و انواع آن ارائه داده شده است.با ما همراه باشید.

 انواع رک

Wall Mount Racks یا رک های دیواری

انواع مختلفی از کابینت  و رک ها می توانند انتخاب درستی برای دیتا سنتر شما باشند که وظیفه مهمی دارند. اما اگر شما نیازتان را در نظر بگیرید، می توانید یک رک یا کابینت مناسب برای کاربرد خود انتخاب کنید. یک کابینت یک محفظه با تعدادی ریل و یک درب (یا چندین درب) و پانل های جانبی است. یک رک یک فریم 4 جهته باز، مستقل است که درب یا پانل های جانبی ندارد. تصمیم گیری درباره اینکه از کابینت استفاده کنیم یا رک بستگی به تعدادی عوامل دارد.

تعریف رک شبکه (RACK) و انواع آن

رک دیواری

 

Tower Racks یا رک های ایستاده

رک های ایستاده استاندارد معمولا حهت قرارگیری در مرکز شبکه انتخاب می شوند . در این رک ها ، انواع پچ پنل ، سوئیچ و… و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسان تر یکجا جمع مینمایند . از بالا و پائین ورودی برای انواع کابل دارند . همچنین از چهار طرف باز می شوند . ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد . و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می شوند . دارای درب های شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند . امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد . بطور پیش فرض دارای فقط یک فن میباشند . پاور ماژول های ۸  و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می شود . نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد .

 

رک شبکه چیست؟

رک شبکه چیست

ابعاد و اندازه رک شبکه

عرض رک شبکه : ۱۹ اینچ معادل ۴۸٫۲۶ سانتی متر  . ۲۴ اینچ (۶۰ سانتیمتر) . ۳۰ اینچ (۷۵ سانتیمتر)

ارتفاع رک یکی از مهمترین مولفه هایی است که در خرید رک سرور و رک شبکه وجود دارد . چرا که ارتفاع رک است که مشخص می‌کند چه تعداد تجهیزات و دستگاه در رک قابل نصب است. ارتفاع رک در حقیقت بیانگر تعداد فضای رک قابل استفاده است.

ارتفاع رک را با واحد یونیت Rack Unit بیان می‌کنند. هر یونیتِ رک برابر  با ۱٫۷ اینچ معادل ۴٫۴ سانتی متر است. مثلا: سرور ۲ یونیته ارتفاعی برابر با ۳٫۴ اینچ معادل تقریبا ۹ سانتی متر ارتفاع دارد. رک های ۴۲ و ۴۵ و ۴۸ و حتی ۵۸ یونیت هم داریم.

برای قرارگیری نگهدارنده کابل افقی و دیگر مولفه ها و برای ارتقای سیستم ها در آینده باید فضای کافی در داخل رک در نظر بگیرید. پس هنگام خرید رک باید به این نکته توجه داشته باشید.

 

ابعاد و اندازه رک شبکه

ابعاد رک

 

بلنک پنل رک  Blank Panel  

قسمت هایی را که از رک خالی مانده و دستگاهی روی آن نصب نشده با بلنک پنل می‌پوشانیم . تا ظاهر حرفه‌ای‌تر و تمیزتری به رک بدهیم. بلنک پنل را با نام بلانک پنل، پنل پرکننده و یونیت پوشاننده هم می‌شناسیم. بلانک پنل به صورت یک، دو، سه و چهار یونیت وجود دارد.

کاربرد بلنک پنل رک شبکه

رک شبکه چیست

کاربرد بلنک پنل رک :

1- کاربرد بلنک پنل در زیبایی است.

2- کاربرد دیگر بلنک پنل در مدیریت دمای داخل رک است زیرا جریان هوا کنترل می‌شود. در نتیجه با هزینه کمتری، سرور و رک را خنک نگه می‌دارید.

3- کاربرد دیگر بلنک پنل رک در کنترل دسترسی به تجهیزات داخل رک است.

سینی و طبقه رک

سینی Tray و طبقه Shelf رک برای افزودن طبقه به رک استفاده می‌شود . در دو نوع سینی ثابت و سینی متحرک وجود دارد. تعداد طبقه و سینی رک بستگی به نیاز شما دارد. عمق و وزن تجهیزاتی که داخل رک نصب می‌شوند تعیین کننده نوع طبقه و سینی رک است. مثلا Heavy Duty Shelf مناسب برای سرورها و تجهیزات سنگین است. در تصویر زیر انواع طبقه و سینی رک را می‌بینید.

پچ پنل Patch Panel

پچ پنل باعث صرفه جویی در فضا می‌شود و حجم زیادی کابل را مدیریت می‌کند. در کابل کشی شبکه استفاده از پچ پنل باعث می‌شود هزینه های نگهداری، خطا های نصب و پیکربندی کاهش یابد.

نکات مهمی درباره خرید و نصب رک سرور 

1- انتخاب رک مناسب

انتخاب رک دیتا سنتر مناسب مهم ترین بخش نصب رک شبکه بوده و بسیار حائز اهمیت است. نکته ای که باید درباره انتخاب رک ها به آن توجه کنید این است که بدانید چه نوع وسایلی قرار است تا در آنها نگهداری شوند. تا مطمئن شوید که فضای کافی برای آنها در نوع رکی که انتخاب می کنید وجود خواهد داشت.
همچنین بسیاری از دفاتر و کسب و کار ها بر این باور هستند که رک های دیواری می تواند بهترین گزینه برای آنها باشد؛ در حالی که برخی دیگر از رک های بسته، و برخی دیگر از کمپانی ها رک های با فریم باز را انتخاب می کنند. با توجه به تفاوت مدل رک ها، بهترین کار این است که پیش از انتخاب رک ها با انواع آنها آشنا شوید.

2-پیدا کردن اتاقی مناسب

انتخاب فضای مناسب برای نصب رک شبکه نیز یکی دیگر از نکات در اجرای خدمات شبکه است که باید به آن توجه کنید. برای شروع، اتاقی که انتخاب می کنید باید حداکثر ایمنی را داشته باشد. چرا که رک ها معمولا قطعاتی با ارزش و اطلاعات مهمی را در خود نگهداری می کنند. اتاق هایی که در وسط ساختمان قرار دارند معمولا اتاق های ایده آلی هستند. چرا که این اتاق ها معمولا فاقد پنجره می باشند.
همچنین امکان قفل کردن درب اتاق به منظور جلوگیری از ورود کارکنان و افراد و متفرقه می تواند ایده ی خوبی باشد. علاوه بر آن، یکی از مشکلات مرسوم اتاق سرور دمای آن است. لذا اتاقی انتخاب کنید که دمای آن بیش از 25 درجه و کمتر از 20 درجه نباشد.

3- دور نگه داشتن رک از دسترس افراد

یکی دیگر از نکات مهم این است که در صورت امکان ، رک سرور خود را به دور از دسترس افراد نگهداری کنید.دلیل این است که این رک ها معمولا دما و صدای زیادی از خود تولید می کنند که می تواند برای افراد اطراف آن بسیار آزار دهنده باشد.همچنین نگهداری رک ها دور از افراد می تواند از بروز خطرهایی مانند: برخورد با رک ها یا حتی ریختن مایعات یا مواد دیگر بر روی آن ها جلوگیری کند.

4-تامین برق

گزینه های متعددی برای تامین انرژی تجهیزات نصب شده در رک وجود دارد. نصب نوار های برق می تواند به صورت عمودی یا افقی انجام شود. واحدهای توزیع برق (PDU) و مدیریت توانایی های اضافی از قبیل اندازه گیری و مدیریت از راه دور دارند. برق اضطراری (UPSها) معمولا در پایین کابینت یا رک به دلیل وزن آنها نصب می شوند.

5-خنک کردن رک ها

یکی از نکته مهمی که درباره رک ها وجود دارد و افراد باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، خنک نگهداشتن رک ها است. معمولا خود رک ها می توانند تا حدی محیط داخل را خنک نگهدارند. اما این امر ممکن است کافی نباشد. نگهداشتن رک ها در دمای بالا، یا برای مثال نزدیک وسایل گرمایشی اشتباه بسیار بزرگی است.
علاوه بر آن، درصورتی که اتاق نصب رک شبکه شما دارای پنجره می باشد، سعی کنید آن را بسته نگهدارید تا نور خورشید باعث گرم شدن اتاق نشود. بهترین گزینه برای برطرف کردن این مشکل، به کار گیری تهویه هوای رک سرور است که می تواند دمای رک شما را در حد ایده آل نگه دارد.

 

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تعریف رک شبکه، انواع آن و نصب رک سرور آشنا کنیم. چنانچه سوالی مد نظرتان بود ، می توانید در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

رک شبکه چیست ؟

نوشته های مرتبط

2 نظر در “تعریف رک شبکه (RACK) و انواع آن

  1. فروش اینترنتی گفت:

    من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم ❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید