مقالات

امنیت شبکه

امنیت شبکه

خدمات امنیت شبکه

امنیت شبکه : در حالت کلی به تمام اقداماتی که برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و نشت اطلاعات در شبکه صورت می گیرد را خدمات امنیت شبکه می گوییم.خدمات امنیت شبکه یکی از خدمات شبکه ای است که توسط ما در مجموعه اعتماد شبکه پرهام ارائه میگردد. این اقدامات توانایی دارد که  بصورت راهکارهای متعددی در قالب سرویس های نرم افزاری و سخت افزاری انجام گردد. امنیت شبکه بسیاری از فناوری ها ، دستگاه ها و فرایندها را در بر می گیرد. در ساده ترین اصطلاح ، مجموعه ای از قوانین و تنظیمات برای محافظت از راز داری و دسترسی شبکه ها و داده های رایانه ای با استفاده از هر دو فناوری نرم افزار و سخت افزار طراحی شده است .بنابراین برای هر مدیر شبکه ای حیاتی است که صرف نظر از اندازه و نوع شبکه، از سیاست‌هایی سختگیرانه برای جلوگیری از تلفات احتمالی استفاده کند و  هر سازمانی به درجاتی از راه حل های امنیت شبکه برای محافظت از آن در برابر چشم انداز روبه رشد تهدیدات سایبری نیاز دارد.

مزایای امنیت شبکه چیست؟

 • نقض محرمانه بودن

هر کسب و کاری نیاز به مخفی نگه داشتن برخی اطلاعات بحرانی از چشم رقیبان خود خواهد داشت.

 • از بین رفتن داده‌ها

 داده‌ها یک سرمایه ارزشمند برای افراد و شرکت‌ها هستند. از آن‌جایی که امروزه با تکیر گسترده تکنولوژی Backup مواجه هستیم، بایستی اهمیت امنیت شبکه برای ما اثبات شده باشد. از بین رفتن داده ها می‌تواند قربانی اش را کاملا فلج کند.

 • دستکاری داده‌ها

 وارد شدن به سیستم ممکن است به راحتی قابل تشخیص باشد، زیر برخی هکرها تمایل دارند تا نشانه‌هایی از موفقیت خود را بر جای بگذارند. هرچند که دستکاری داده‌‌ها بسیار خطرناک‌تر از آن است. مقادر داده ها را می‌توان عوض کرد در حالی که ممکن است یک نگرانی جدی به نظر نرسد، اما اهمیت آن بلافاصله در مورد اطلاعت مالی خود را نشان می‌دهد.

امنیت شبکه چیست

هدف از ایجاد امنیت شبکه چیست؟

شبکه ها برای استفاده مشترک چند کامپیوتر از منابع اطلاعاتی ، سخت افزاری ، نرم افزاری و تبادل سریع تر و به روز بودن اطلاعات و  دقیق تر آنها ایجاد و استفاده می گردد. بلکه نکته مهم اینجا است که هر جا درباره ارتباطات و تبادل اطلاعات صحبت شود  بحث حفظ امنیت اطلاعات هم مطرح می گردد.

امنیت شبکه چگونه کار می کند؟

هنگام پرداختن به امنیت شبکه در سراسر سازمان ، لایه های زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود. حملات می‏توانند در هر لایه از لایه های امنیتی شبکه رخ دهند ، بنابراین سخت افزار ، نرم افزار و سیاست های امنیتی شبکه شما باید برای پرداختن به هر منطقه طراحی شده باشد. امنیت شبکه معمولاً از سه نوع مختلف تشکیل شده است: فیزیکی ، فنی و اداری.

در اینجا شرح مختصری از انواع مختلف امنیت شبکه و نحوه عملکرد هر کنترل وجود دارد.

کنترل امنیت فیزیکی برای جلوگیری از دستیابی فیزیکی پرسنل غیر مجاز به اجزای شبکه مانند روترها ، کمدهای کابل کشی و غیره طراحی شده است. دسترسی کنترل شده مانند : قفل ، احراز هویت بیومتریک و سایر دستگاه ها در هر سازمانی ضروری است.

 •  شبکه فنی

کنترل امنیت فنی از داده های ذخیره شده در شبکه یا در حال انتقال از داخل یا خارج از شبکه محافظت می کنند. حفاظت آنها دو برابر است. این سیستم باید از داده ها و سیستم ها در برابر پرسنل غیر مجاز و همچنین از فعالیت های مخرب کارمندان محافظت کند.

 •  شبکه اداری

کنترل امنیت اداری شامل سیاست ها و فرایندهای امنیتی است که رفتار کاربر را کنترل می کند ، از جمله نحوه احراز هویت کاربران ، سطح دسترسی آنها و همچنین نحوه ایجاد تغییرات زیرساخت ها توسط کارکنان فناوری اطلاعات.

اهمیت امنیت شبکه

انواع خدمات امنیت شبکه

 • کنترل دسترسی شبکه

برای اطمینان از اینکه مهاجمان بالقوه نمی توانند به شبکه شما نفوذ کنند ، لازم است سیاست های کنترل دسترسی جامع هم برای کاربران و هم برای دستگاه ها اعمال شود. کنترل دسترسی شبکه (NAC) را می توان در کمترین سطح تنظیم کرد. به عنوان مثال ، می توانید به مدیران اجازه دسترسی کامل به شبکه را بدهید اما از دسترسی به پوشه های محرمانه خاص جلوگیری کرده و یا از پیوستن دستگاه های شخصی آنها به شبکه جلوگیری کنید.

 • نرم افزار ضد ویروس و ضد نرم افزار

نرم افزار آنتی ویروس و ضد نرم افزار از یک سازمان در برابر طیف وسیعی از نرم افزارهای مخرب ، از جمله ویروس ها ، باج افزارها ، کرم ها و تروجان ها محافظت می کند. بهترین نرم افزار نه تنها هنگام ورود به شبکه پرونده ها را اسکن می کند بلکه به طور مداوم پرونده ها را اسکن و ردیابی می کند.

 • حفاظت فایروال

همانطور که از نام آنها مشخص است ، فایروال ها به عنوان سدی بین شبکه های خارجی غیرقابل اعتماد و شبکه داخلی قابل اعتماد شما عمل می‏کنند. سرپرستان معمولاً مجموعه ای از قوانین تعریف شده را تنظیم می کنند که ترافیک را به شبکه مسدود یا مجاز می کند.

به عنوان مثال ، فایروال نسل بعدی (firewall NGFW) کنترل یکپارچه و مدیریت شده را بر روی ترافیک شبکه ، اعم از فیزیکی ، مجازی یا ابر ارائه می دهد.

 • شبکه های خصوصی مجازی

شبکه های خصوصی مجازی (VPN) از نقطه پایانی یا سایت دیگری به شبکه ارتباط ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، کاربرانی که از خانه کار می کنند معمولاً از طریق VPN به شبکه سازمان متصل می شوند. داده های بین دو نقطه رمزگذاری شده است .

کاربر باید احراز هویت کند تا ارتباط بین دستگاه خود و شبکه فراهم شود. Forcepoint’s Secure Enterprise SD-WAN به سازمان ها اجازه می دهد تا با استفاده از کشیدن و رها کردن سریع،  VPN ایجاد کنند و با راهکار Firewall Generation از همه مکان‏ها محافظت کنند.

 • امنیت شبکه برای مشاغل و مصرف کنندگان

خدمات شبکه و امنیت شبکه باید برای هر سازمانی که با داده ها و سیستم های شبکه کار می کند از اولویت بالایی برخوردار باشد. علاوه بر محافظت از دارایی ها و یکپارچگی داده ها در برابر سو استفاده های خارجی ، امنیت شبکه همچنین می تواند ترافیک شبکه را با کارایی بیشتری مدیریت کند و عملکرد شبکه را افزایش دهد . از اشتراک داده ایمن بین کارمندان و منابع داده اطمینان حاصل کند. ابزارها ، برنامه ها و برنامه های کاربردی بسیاری در دسترس است که می تواند به شما کمک کند تا شبکه های خود را از حمله و خرابی غیرضروری ایمن کنید.

خدمات امنیت شبکه های کامپیوتری

 • مشاوره و اجرای امنیت شبکه ، تدوین Security Policy و اتخاذ استانداردهای BS7799, ISO17799 و خدمات متعدد در زمینه امنیت ارتباطات نیز دارد.
 • امنیت برنامه های کاربردی و سرویس ها.
 • بررسی نقاط ضعف امنیتی شبکه و سیستم های آسیب پذیر و تهدیدها.
 • امنیت کاربران و بستر شبکه.
 • راه اندازی سرویس تشخیص حملات.
 •  امنیت سازمانی و ارتباط شبکه و پشتیبانی شبکه
 • مشاوره انتخاب تجهیزات شبکه مناسب و مطمئن

خدمات امنیت شبکه

طراحی و ایجاد تدابیر امنیتی در درگاه ورودی، سرویس دهنده ها، نرم افزارها و سایر سرویسهای مرتبط، بررسی تنظیمات فعلی انجام شده و ارایه کلیه مستندات فنی در همین راستا و در نهایت اجرا.

بررسی سیستم های Hack شده، جهت پیدا کردن عامل و خسارت وارده و بررسی Log فایلهای مخصوص سرورها، فایروال، IDS، روترها و اقدامات قانونی، حقوقی و امنیتی.

مشاوره و پشتیبانی شبکه در زمینه امنیت شبکه ها و ارائه راهکارها، اتخاذ سیاست های امنیتی و استانداردها.

تعرفه نرخ پایه خدمات فنی – تخصصی انفورماتیک سال (1399 )

تعرفه نرخ پایه خدمات فنی-تخصصی انفورماتیک (سال 1399 )

شرکت اعتماد شبکه پرهام آمده انجام تمامی پروژه های شبکه و امنیت شبکه می باشد. جهت مشاوره با شماره های ما در تماس باشید.

کابل شبکه

امتیاز

دیدگاهی در مورد “امنیت شبکه

 1. نرگس گفت:

  مقاله جامع و مفیدی در رابطه با امنیت شبکه بود ممنون از شما

 2. احمد گفت:

  سلام میتونید کمکم کنید امنیت شبکه رو به طور کامل آموزش ببینم

  1. admin گفت:

   میتونید از مقالات تخصصی که در سطح اینترنت منتشر شده کمک بگیرید و دوره های تخصصی رو بگذرونید.

نظرات بسته شده اند