مقالات

کابل کشی شبکه و استاندارد کابل کشی

کابل کشی

کابل کشی شبکه 

کابل کشی شبکه ، هزینه و قیمت کابل کشی شبکه در ایران : در شبکه های کامپیوتری بخصوص دیتاسنترها یکی از پیش نیازهای اصلی داشتن یک شبکه پرسرعت و بدون خطا خواهد بود. هزینه کابل کشی شبکه از هزینه های اصلی ایجاد یک واحد و یا مرکز اداری میباشد. خدمات کابل کشی جزو خدمات زیرساختی یک شبکه بوده و پیاده سازی اصولی آن نیاز به استفاده از تجهیزات مرغوب و استفاده از کارشناسان پسیو متخصص میباشد.دراین مطلب درباره خدمات شبکه و به ویژه خدمات کابل کشی و همچنین قیمت کابل کشی شبکه و پیمانکار کابل کشی شبکه صحبت می کنیم.

کابل کشی شبکه کامپیوتری چیست؟

بطور کلی کابل کشی شبکه ( network cabling ) به نصب و اتصال کابل شبکه از تجهیزات شبکه ، کامپیوترها و بطور کلی نودهای شبکه تا سوئیچ های واقع در رک ها گفته می شود. ارتباط بین دوربین های مدار بسته تا سوییچ، کامپیوترها تا سوییچ و یا پرینترهای تحت شبکه تا سوییچ  مثالی از کابل کشی در ساختمان ها و فضاها میباشد.

کابل کشی شبکه

استاندارد کابل کشی شبکه

انتخاب برند و نوع کابل شبکه، مسیر عبوری کابل های شبکه و نحوه اتصال سوکت ها و کیستون ها به کابل شبکه از موارد مهمی بوده که سهل انگاری در انتخاب و نصب آنها باعث افت بازدهی و سرعت در شبکه شده و یا شما را با قطعی های مکرر مواجه خواهد ساخت. انواع کابل شبکه در دسته بندی های مختلف شیلددار و بدون شیلد و در category های مختلف مانند cat5,cat6,ca7 وجود دارند که در حال حاضر کابل cat6 و cat6a بیشترین استفاده را در شبکه ها دارند زیرا از سرعت 10G پشتیبانی نموده و سرعت و بازدهی مناسبی از خود در کاربردهای مختلف در شبکه از خود نشان داده است. از کابل فیبر نوری کمتر در داخل شبکه استفاده شده و بیشتر در ارتباطات راه دور، ارتباط بین سوئیچ ها، اتصالات کارت شبکه 10G و ارتباطات شبکه SAN بهره میبریم.

آموزش کابل کشی شبکه

کابل کشی صحیح در شبکه و دیتاسنترها بر طبق اصول کابل کشی ساختار یافته یا Structured Cabling استوار میباشد.در روش ساختار یافته اصول طراحی و نصب صحیح کابل شبکه ، کانکتورها ، سوکت RJ ، کیستون و پچ پنل رعایت میشود تا همه چیز طبق استانداردهای موجود پیش برود.

نکته: همیشه سعی کنید کابل و کیستون و سایر تجهیزات را از یک برند و یا به اصطلاح End to End از یک مارک انتخاب کنید تا بیشترین هماهنگی بین آنها ایجاد گردد.

کابل کشی شبکه در ساختمان

در سازمان هایی که سیستم اداری و خدماتی آنها به صورت مکانیزه می باشد کیفیت انجام این خدمات در شبکه نقش بسیار مهمی در یکپارچگی و استاندارد سازی سازمان ایفا می‌کند و اگر در همان ابتدای راه اندازی، به صورت غیر استاندارد انجام گیرد، نه تنها بازدهی شبکه را پایین می‌آورد، بلکه به دلیل کوتاهی در رعایت استاندارد، در آینده سازمان را متحمل هزینه‌های سنگینی می‌کند.

هزینه کابل کشی شبکه

هزینه کابل کشی شبکه

به همین دلیل شرکت ها و سازمان هایی که قصد دارند شبکه کامپیوتری خود را ارتقاء دهند می بایست برای راه اندازی شبکه از شرکت های متخصص در این زمینه استفاده نمایند. زیرا عدم انجام استاندارد آن تأثیر زیادی بر کیفیت شبکه داشته و هنگام نصب شبکه ، اگر اصول نصب کابل رعایت نشده باشد، علاوه بر افت بازدهی شبکه، خسارت‌های مالی زیادی را در آینده برای سازمان به ارمغان می‌آورد! زیرا شرکت ها و سازمان ها عموماً به دنبال توسعه و ارتقای شبکه خود که در نتیجه آن توسعه کسب و کار می باشد هستند، بنابراین اگر کابل کشی و ترانکینگ به طور استاندارد انجام نگرفته باشد شبکه پتانسیل لازم برای ارتقاء را نخواهد داشت و این امر می تواند هزینه های زیادی را برای کارفرما فراهم آورد.

نکات مهم در اصول کابل کشی

آموزش کابل کشی شبکه، نکات مهمی در رابطه با اصول کابل کشی شبکه را به شما آموزش می دهدکه با رعایت آن ها میشود یک شبکه استاندارد با طول عمر مفید و با کیفیت را راه اندازی کرد. در صورتی که یک شبکه بر اساس استاندارهای موجود ایجاد شود، کار مدیر شبکه در طول عمر شبکه برای رهبری، عیب یابی شبکه و توسعه آن بسیار راحت و بدون مشکل خواهد گردید .

 انتخاب نوع کابل و category مناسب با نیازکارفرما و تطابق استاندارد کابل ها با استاندارد کانکتورها و اتصالات شبکه

 • رعایت حداکثر طول کابل شبکه در هنگام کابل کشی.بهتر است فاصله بین نودهای شبکه تا رک از 90 متر بیشتر نشود.
 • استفاده از رک جهت قرارگیری تجهیزات درون آن
 • در ارتباط سوئیچ ها با سوئیچ اصلی واقع در دیتاسنتر یا اتاق سرور از دو رشته کابل متفاوت استفاده کنید تا در صورت قطعی یک لینک ارتباط شبکه مربوطه بکلی قطع نشود.
 • در صورتی که محیط نویزی بوده و شدت امواج الکترومغناطیس در محیط بالا میباشد از کابلهای شیلددار و یا فویل دار استفاده نمایید.
 • بهتر است برندی که برای تجهیزات پسیو شبکه ، کابل و اتصالات بکار میرود مثل هم انتخاب گردد
 • کابل های شبکه را به شرط موفقیت در تست فلوک خریداری کنید.خیلی از کابل های شبکه تقلبی بوده و در تست فلوک شبکه به مشکل خواهد خورد.
 • ابتدا و انتهای کابل را لیبل بزنید تا تهیه نقشه شماتیک شبکه آسان گردد و همچنین در مواقع بروز ایراد در شبکه ، پیداکردن مشکل به راحتی صورت گیرد
 • برای مشخص نمودن طبقات یا سرورها و یا هر نوع نیاز دیگر و برای راحتی کار میتوان از پچ کورد با رنگهای مختلف در رک استفاده نمود.
 • بهتر است از لامپ مهتابی در دیتاسنتر بدلیل ایجاد نویز استفاده نشود.
 • استفاده از پچ پنل استاندارد درون رک جهت آرایش و مرتب سازی کابل های درون رک
 • استفاده از داکت یا ترانک های مخصوص در زمانی که کابل های شبکه و برق درکنار هم قرار دارند تا دونوع کابل با پارتیشن مخصوص از هم جدا شوند.

آیا میدانید چطور میشه صحت و کیفیت کابل شبکه و هممچنبن خدمات نصب کابل را سنجید

پیشنهاد میکنیم مطلب تست فلوک و پارامتر های آن رو مطالعه نمایید

کابل کشي ساخت يافته چیست

کابل کشي ساخت يافته پیروی از یک سري استانداردها می باشد، که اين استانداردها نحوه سیم کشی  Data Centerها، ادارات و ساختمان ها را براي ارتباطات Data و Voice با استفاده از کابل CAT5E  یا CAT6  و سوکت ها ( Modular Sockets ) مشخص مي کند به علاوه این استانداردها مشخص مي کند که چگونه کابل ها را با استفاده از توپولوژيStar کابل کشی شود به طوري که همه پریزها (Outlet) به یک Patch Panel مرکزي متصل شود.

هزینه کابل کشی شبکه

هزینه کابل کشی شبکه

دلايل نياز به يك سيستم كابلكشي ساخت يافته

 •   كابل كشي منشأ درصد زيادي از مشكلات هر شبكه است هر چند هزينه هاي اين بخش سهم ناچيزي از هزينه هاي شبكه را به خود اختصاص ميدهد.
 •   تعويض يا ارتقاي كابل كشي درون ساختمان به راحتي امكان پذير نيست و كابل كشي يك سرمايه گذاري طولاني مدت به حساب مي آيد كه بايد بتواند به چندين نسل از سخت افزار و نرم افزار سرويس دهد.
 •    كابل كشي ساخت يافته قطعه بندي (Segmentation) شبكه را ساده مي كند و اين امر در كنترل ترافيك شبكه تأثير می گذارد.
 •    در كابل كشي ساخت يافته جابجايي، اضافه كردن و تغييرات در شبكه به راحتي امكان پذير مي گردد و اين براي سازمان هايي با جابجايي زياد بسيار با اهميت است.
 •    در كابل كشي ساخت يافته نگهداري و رفع عيب ساده تر شده و مديريت آن مؤثرتر خواهد بود
 •    كابل كشي از لحاظ جغرافيايي در اطراف فضاي كار گسترش مي يابد.
 •    در اين سيستم هر عيب منحصر به بخش خود بوده و از بقيه قسمت ها جدا بوده در نتيجه بدون وجود كابل كشي ساخت يافته، عيب يابي مشكل و پرهزينه مي باشد
 •   در روش ساخت يافته از فراهم بودن نيازهاي فيزيكي لازم و ارتباطات اطمينان مي دهد (با توجه به پارامترهايي مثل حداكثر فاصله، تداخل نويز، مسائل ايمني و…)
 •    امكان مديريت سيستم كابل كشي و مستندسازي آن را فراهم مي آورد.

کابل کشي

در تصمیم گیری و نقشه کشی براي سیستم هايي با کابل کشي ساخت یافته باید  به نکات زیر دقت شود:

 1.    شبکه ها هرگز کوچکتر و ساده تر نمي شوند.
 2.    برا ي Voice و Data يک سیستم کابل کشي واحد طراحی شود.
 3.   همیشه بيش از نياز فعلي Outlet نصب شود. اضافه ها خيلي زود کاربرد خواهند داشت.
 4.    از استانداردهای کابل کشي ساخت یافته استفاده شود.(به طور مثال اگر يک استاندارد نـوع رسـانه انتقـال را در فواصل دور، فیبر نوري تشخيص داد حتماً همان استاندارد را رعايت شود.
 5.    از کابل ها و اجزاي با کيفيت استفاده شود چرا که کابل کشي پايه و اساس شبکه است.
 6.    بهترين کابل ها و بهترين اجزا باید صحيح و مناسب نصب شود.
 7.    براي تکنولوژي هاي سریع تر نسبت به آنچه اکنون عمومي است برنامـه ریزی شود. اینکه اترنـت  1000BaseT الان لازم بـه نظـر نمي رسد دليل نمي شود که ۵ سال بعد نيز نیاز نباشد.
 8.    تهیه مستندسازي (Documentation) هر چند خلاصه چیزي است که لازم است اما باید در حين کابل کشي انجام شود
کابل کشی شبکه کامپیوتری

کابل کشی شبکه کامپیوتری

در يک محيط با کابل کشي ساخت يافته تعدادی از این موارد مشاهده مي شود:

 •    از پريز (کيستون) به جاي اتصال مستقيم استفاده شده است.
 •     بيش از نياز فعلي پريز در نظر گرفته شده است.
 •    از داکت براي مديريت کابل ها استفاده شده است.
 •    جایی که کابل برق و شبکه در کنار هم قرار مي گيرد، از داکت هاي ويژه که دو مسير دارد استفاده شده است.
 •    از Rack براي محافظت از سوئيچ استفاده شده است.
 •     براي شماره گذاري کابل ها از شماره هاي ويژه کابل شبکه استفاده شده است.
 •     قطعات با توجه به اعتبار توليد کننده انتخاب شده اند و نه با توجه به قيمت.
 •     شبکه، داراي مستندات است و مستندسازي در حين پياده سازي شبکه انجام شده است.
 •    شبکه براي نسل هاي آينده طراحي شده است.
 •   سوکت ها داراي روکش هستند و به خوبي پانج شده اند طوري که روکش کابل دقيقاً داخل سوکت قرار گرفته است.

اهميت کابل کشي 

 1.       هزینه کابل کشي  کمتر از ۱۰% کل هزينه زیربناي شبکه است.
 2.      طول عمر سيستم کابل کشي بيش از ۱۶ سال است.
 3.      بیش از ۷۰% مشکلات مرتبط با شبکه به دليل تکنيک های کابل کشي ضعیف و مشکلات کابل های اجزاي شبکه است.

نقشه کابل کشی شبکه

مستندسازی و نقشه کشی شبکه فرآیندی است که در آن تمام اجزای یک شبکه، اتصالات بین آنها و نحوه پیکربندی آنها ثبت می شود. این یک بخش ضروری از مدیریت شبکه است زیرا به شما امکان می دهد:

 • شبکه خود را درک کنید: مستندات شبکه به شما کمک می کند تا به طور کامل درک کنید که شبکه شما چگونه کار می کند، کدام دستگاه ها به آن متصل هستند و چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
 • مشکلات را عیب یابی کنید: هنگامی که مشکلی در شبکه شما رخ می دهد، مستندات می تواند به شما کمک کند تا به سرعت منبع مشکل را شناسایی کرده و آن را حل کنید.
 • تغییرات را مدیریت کنید: هنگامی که نیاز به ایجاد تغییراتی در شبکه خود دارید، مستندات می تواند به شما کمک کند تا این کار را به روشی سازمان یافته و کارآمد انجام دهید.
 • بهبود انطباق: برخی از مقررات انطباق مستلزم مستندسازی شبکه شما هستند. مستندات به روز به شما کمک می کند تا با این مقررات مطابقت داشته باشید.
  چه چیزی را باید مستند کرد؟
  مستندات شبکه شما باید شامل اطلاعات زیر باشد:
 • توپولوژی شبکه: یک نمودار که نشان می دهد چگونه دستگاه های مختلف در شبکه به هم متصل هستند.
 • لیست دستگاه ها: لیستی از تمام دستگاه های موجود در شبکه، از جمله آدرس IP، نام میزبان و نوع دستگاه آنها.
 • پیکربندی دستگاه: پیکربندی دقیق هر دستگاه در شبکه، از جمله تنظیمات روتر، سوئیچ، فایروال و نقطه دسترسی بی سیم.
 • اتصالات کابل: لیستی از تمام کابل های موجود در شبکه، از جمله نوع کابل، طول و محل آنها.
 • مالکیت دستگاه: مشخص کردن اینکه چه کسی مسئول هر دستگاه در شبکه است.
 • برنامه های پشتیبان گیری: شرح برنامه های پشتیبان گیری شما برای شبکه، از جمله اینکه چه چیزی پشتیبان گیری می شود، با چه کیفیتی پشتیبان گیری می شود و پشتیبان گیری ها در کجا ذخیره می شوند.
 • مستندات عیب یابی: سابقه ای از مشکلاتی که در شبکه شما رخ داده است، علت اصلی آنها و نحوه حل آنها.

نحوه ایجاد مستندات شبکه

چندین روش مختلف برای ایجاد مستندات شبکه وجود دارد. می توانید از یک اسناد متنی ساده، یک صفحه گسترده یا یک برنامه اختصاصی مستندسازی شبکه استفاده کنید. مهمترین چیز این است که مستندات شما دقیق، به روز و به راحتی قابل درک باشد.

در اینجا چند نکته برای ایجاد مستندات شبکه آورده شده است:

 • از یک قالب استاندارد استفاده کنید: این امر به شما کمک می کند تا مستندات خود را سازماندهی کرده و اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم را شامل می شود.
 • از نمودارها و نمودارها استفاده کنید: نمودارها و نمودارها می توانند به شما کمک کنند تا اطلاعات پیچیده را به روشی بصری آسان تر درک کنید.
  مستندات خود را به روز نگه دارید: هر زمان که در شبکه خود تغییراتی ایجاد می کنید، مستندات خود را به روز کنید.
 • مستندات خود را پشتیبان گیری کنید: از مستندات خود به طور مرتب پشتیبان گیری کنید تا در صورت گم شدن یا خراب شدن آنها نسخه پشتیبان داشته باشید.

مزایای مستندسازی و نقشه کشی شبکه

مستندسازی و نقشه کشی شبکه مزایای متعددی دارد، از جمله:

کاهش زمان خرابی: مستندات خوب می تواند به شما کمک کند تا مشکلات را به سرعت عیب یابی کنید و آنها را حل کنید، که می تواند به کاهش زمان خرابی شبکه شما کمک کند.
کاهش هزینه ها: مستندات می تواند به شما کمک کند تا از هزینه های غیرضروری مرتبط با عیب یابی و تعمیرات شبکه جلوگیری کنید.
افزایش بهره وری: مستندات خوب می تواند به مدیران شبکه و تکنسین ها کمک کند تا کار خود را کارآمدتر انجام دهند.
بهبود تصمیم گیری: مستندات می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات آگاهانه تری در مورد شبکه خود بگیرید.
افزایش انطباق: مستندات به روز می تواند به شما کمک کند تا با مقررات انطباق مطابقت داشته باشید.

قیمت کابل کشی شبکه

هزینه خدمات کابل کشی شبکه چقدر است؟

هزینه خدمات پسیو و کابل کشی ساختمان و شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع شبکه ای که راه اندازی می‌شود، گستردگی شبکه، تعداد نودها، ابعاد محل و موارد بسیار دیگری نیز می‌توانند در قیمت گذاری  تاثیرگذار باشد.

عوامل موثر بر هزینه کابل کشی و داکت کشی

اولین مرحله نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری (LAN) و شاید مهمترین زیرساخت مورد نیاز آن، طراحی و سیم کشی شبکه می باشد. در شبکه های کوچک و بزرگ تنها ابعاد کابل کشی متفاوت است، اما همچنان در هر دو حالت چه برای راه اندازی شبکه کامپیوتری یک رستوران کوچک یا یک مجتمع بزرگ، نیاز به کابل کشی وجود دارد. قیمت کابل کشی شبکه در درجه اول به حجم کار و متراژ کابل کشی برمی‌گردد.

داکت انواع مختلفی دارد که بر اساس اندازه و حجم کابلی عبوری از آنها متفاوت هستند و هزینه داکت کشی شبکه متفاوت می باشد. جنس داکت معمولا از پلاستیک و یا مواد نسوز pvc است جهت اطلاع از قیمت و هزینه کابل کشی شبکه و فیبر نوری می توانید با شماره های ما در تماس باشید

در این مطلب سعی شد درباره کابل کشی در ساختمان و شبکه و نحوه این خدمات مطالبی هرچند کوتاه بیان شود.اعتماد شبکه پرهام در زمینه نصب کابل شبکه و فیبر نوری آماده انجام تمامی پروژه ها از صفر تا صد می باشد.منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

پیمانکار کابل کشی شبکه

اعتماد شبکه پرهام مجری صفر تا صد پروژه های سیم کشی شبکه به عنوان پیمانکار کابل کشی و یا نصاب کابل کشی شبکه تمامی فعالیت های شما در زمینه نصب و راه اندازی از صفر تا 100 را به صورت پیمانکاری و یا پروژه ای انجام میدهد.برای سفارش پروژه و راهنمایی در راه اندازی شبکه با کارشناسان ما در مجموه اعتماد شبکه در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “کابل کشی شبکه و استاندارد کابل کشی

 1. علی محمد گفت:

  مطلب کاملی بود.ممنون و تشکر

 2. PoX گفت:

  ایا آموزش هم میدهید

  1. admin گفت:

   با ما تماس بگیرید.

 3. حسنی گفت:

  هزینه کابل کشی رو میفرمایید

  1. admin گفت:

   سلام . لطفا با شماره های ما تماس بگیرید.

 4. امیررضایی گفت:

  پشتیبانی درجه یک

 5. samimi گفت:

  تعرفه های پسیو به چه صورت هست؟

 6. nima گفت:

  قیمت و کیفیت کارتون ستودنیه.

  1. admin گفت:

   انجام وظیفس قربان.

 7. امید گفت:

  ما یه ساختمان اداری داریم و میخایم کابل کشی شبکه اون رو شما انجام بدید.لطفا در مورد هزینه کابل کشی و نحوه انجام اون با ایمیلی که فرستادم راهنمایی بفرمایید.

  1. admin گفت:

   سلام. چشم حتما

 8. iman گفت:

  کابل کشی شبکه واقعا حرفه ای .دمتون گرم

 9. رضا گفت:

  عالی بود

 10. مهرداد گفت:

  واقعا دقیق و تمییز کار میکنند بچه هاتون.خواستم ازتون تشکر کنم.خداقووت

 11. مصطفی گفت:

  با تشکر از شما، مقاله جالب بود درباره کابل کشی شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *