مقالات

معرفی انواع روتر سیسکو

انواع روتر سیسکو

روتر سیسکو چیست؟

در این مقاله سعی داریم تا انواع روتر های سیسکو را مورد بررسی قرار دهیم . اول به توضیح مختصری از معرفی روتر های سیسکو می پردازیم . شرکت سیسکو یکی از معتبرترین شرکت‌های دنیا است که در زمینه طراحی و تولید سیستم‌ها و سخت افزا‌رهای مخصوص تجهیزات شبکه و مخابرات فعالیت دارد. 

 

معرفی روتر سیسکو : روتر یا مسیر یاب دستگاهی است که بسته‌های داده‌ای دستگاه‌های موجود در شبکه را به مقصد مناسب می رساند. با این کار آن‌ها را به اینترنت متصل می‌کند. این داده‌ها می‌توانند بین چند دستگاه در شبکه باشند یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند.

روتر یک آدرس آی پی (IP) به هر کدام از دستگاه‌های شبکه می‌دهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده‌ها، آدرس مقصد یا مبدا خود را بداند. با این کار، روتر مطمئن خواهد بود که بسته‌های ارسالی یا دریافتی همیشه به مقصد صحیح خود خواهند رسید و در مسیر شبکه گم نخواهند شد.

با پیشرفت فناورى کامپیوتر، وجه تمایز بین روترها (مسیر یاب) و سوییچ ها کمرنگ شده است. به طور معمول، روترها دستگاه هاى لایه 3 هستند که شبکه ها را به هم متصل مى کنند. یک مثال رایج در این زمینه اتصال شبکه یک دفتر کار به اینترنت است. در حالت کلى، سوییچ ها دستگاه هاى لایه 2 هستند که دستگاه هاى کلاینت درون یک شبکه را به صورت داخلى به یکدیگر متصل مى کنند.

روترها براى انتقال هوشمندانه داده ها به پردازش کامپیوترى و تنظیمات نرم افزارى وابسته هستند. بر اساس میزان هزینه اى که صرف می کنید عملکرد هاى بسیار متنوعى در اختیارتان قرار می دهند. در مقابل، سوییچ شبکه ها براى دستیابى به بالاترین بازدهى ممکن به طراحى ثابت سخت افزارى متکى هستند.

روترهاى امروزى معمولا شامل سوییچ هاى لایه 2 هستند و خیلى از سوییچ هاى پیشرفته قابلیت مسیریابى لایه 3 را هم ارائه مى کنند. روترهاى شرکت سیسکو به عنوان یکى از بزرگان فعال در این صنعت به طور مداوم به لحاظ عملکرد درحال بهبود و پیشرفت هستند.

در حال حاضر سیسکو به یک خط تولید جامع مجهز است که روترهاى مهندسى شده را براى پاسخگویى به نیازهاى کاربران خانگى و بزرگترین خدمات دهندگان جهانى تولید می کند.

شرکت ها و کاربران خانگى میتوانند بر مبناى بودجه اى که دارند گزینه مناسب را خریدارى کنند. روترهاى خدمات یکپارچه (ISR) شرکت سیسکو از محصولات شاخص این شرکت هستند .ویژگى هاى قدرتمندى نظیر پشتیبانى از صوت و ویدئوى مبتنى بر آى پى و مجازى سازى را به همراه مدیریت از راه دور، قابلیت توسعه آسان و امنیت پیشرفته ارائه می کنند.

روترهاى  ISR سیسکو به کسب وکارها اجازه مى دهند یک بنیان مستحکم براى شبکه اطلاعاتى خود که با استخدام کارمندان جدید و افتتاح شعب ادارى جدید به سرعت گسترش پیدا خواهند کرد برقرار کنند. و از مشتریان، شرکا و کاربران در حال رشد موبایل پشتیبانى کنند.

کاربرد روترهاى سیسکو

روترهایى که شرکت سیسکو براى کسب وکارهاى کوچک و دفاتر ادارى به منظور ارئه بهتر خدمات شبکه در نظر گرفته ، راه حل هاى کاربردى موردنیاز را با هزینه کم و قابلیت اطمینان بالا ارائه می کنند . و به گروه هاى کوچک کاربرى امکان به اشتراک گذارى امن داده ها و دسترسى به اینترنت را می دهند. این دستگاه هاى از پیش پیکربندى شده شامل سوییچ هاى اترنت با گزینه هاى بى سیم به همراه فایروال براى محافظت بیشتر هستند. روترهاى تجارى کوچک سیسکو به شکلى طراحى شده اند تا به راحتى قابل راه اندازى، مدیریت و عیب یابى باشند و هزینه کلى خرید و نگه دارى را به حداقل برسانند.

وظایف روتر های VPN سری RV سیسکو ویژه کسب و کار های کوچک

روتر های مقرون به صرفه RV Series VPN شرکت سیسکو به فناورى شبکه خصوصى مجازى مجهز هستند که به کاربران از راه دور اجازه میدهد بدون به خطر انداختن امنیت به یک شبکه اصلى دسترسى پیدا کنند.

مدل های مختلف سری Cisco RV می توانند از 5 تا 100 کانال ارتباطى مبتنى بر شبکه خصوصى مجازى را پشتیبانى کنند که شامل 4تا 16 پورت سوییچ اترنت و فایروال یکپارچه با رمزگذارى داده اى پیشرفته است و براى تنظیم و مدیریت از راه دور یک رابط پیکربندى تحت وب ارائه مى کنند.

تمام مدل ها به فناورى اترنت سریع مجهز هستند و برخى از آ نها از اترنت گیگابیت نیز پشتیبانى می کنند. این روترها از نرم افزار مسیریابی IOS سیسکو پشتیبانی نمی کنند. مدل 041 Sisco RV شامل سوییچ اترنت چهار پورت 10/100 مگابیت بر ثانیه است و میتواند از طریق پروتکل کانال زنی PPTF یا IP sec با امنیت بالاتر از 50 شعبه اداری پشتیبانی کند.

مدل RV 042 G نیز به فناوری اترنت گیگابیت مجهز است. جدیدترین مدل های تجاری کوچک سری RV سیسکو شامل RV110W/Wireless-N VPN با یک سوییچ اترنت چهار پورت 10/100 مگابیت برثانیه که می تواند از چهار شبکه خصوصی مجازی پشتیبانی کنند. مدل Cisco RV130W Wireless-N Multifunction VPN Router به همراه یک سوییچ اترنت گیگابیت چهار پورت که از توان عملیاتى 825 مگابیت در ثانیه برخوردار است .

مدل RV220W wired/ Wireless-N Network Security Firewall شامل یک سوییچ اترنت گیگابیت چهار پورت که از 25 اتصال IPsec VPN پشتیبانی میکند . در نهایت مدل RV320 Dual Gigabit WAN VPN Router که به یک سوییچ اترنت گیگابیت چهار پورت و پورت هاى Dual Gigabit WAN براى برقرارى تعادل بار و تداوم کار مجهز هستند براحتى به نیازهاى حرف هاى کسب و کارهاى کوچک پاسخ میدهند.

وظایف روتر های سیسکو

روترهاى خدمات یکپارچه نسل 2 سیسکو

روتر های ISR G سیسکو به گونه ای طراحی شده اند تا امکان ارائه خدمات کار از راه دور ، دفاتر کوچک و شبکه هاى شعب سازمانى را با قابلیت مشارکت پیشرفته، مجازی سازى، امنیت و اتصال قابل اطمینان فراهم کند. روتر های ISR G2 به معمارى خاصى تجهیز شده اند که با استفاده مجدد از ماژول هاى روترها ISR قدیمی تر هزینه های کسب و کار ها کم شود. روتر های ISR G2 سیسکو در مقایسه با نسل قبلى عملکردى 2 تا 7 برابر بیشتر دارند و قابلیت توسعه بیشترى ارائه مى کنند. تمام این روترها از فناورى سوییچینگ گیگابیتى پشتیبانى می کنند و به پردازنده هاى چند هسته اى براى پردازش سریع تر و بازده بالاتر مجهز هستند.

روترهای ISR G2 از مدیریت انرژی هوشمند برای صرفه جویی در مصرف پشتیبانی می کنند. یک نوآوری چشمگیر در مورد روترهای ISR G2 مربوط به ایمیج IOS Software Universal سیسکو است که تمام مجموعه های فن آوری Cisco IOS را شامل می شود . به این شکل شما می توانید بدون نیاز به دانلود و کپی یک ایمیج ایزو جدید داخل روتر خود در صورت لزوم به سرعت مجوز ها و قابلیت های جدید را فعال کنید.

 

انواع روتر سیسکو

روتر های ISR سری 800 سیسکو

 مجموعه غنی سری 800 روتر ISR سیسکو شامل دستگاه های رومیزی بدون فن هستند که براى کسب وکارهاى کوچک، شعب ادارى، فروشگاه هاى خرده فروشى، کارمندان راه دور و ارائه دهندگان خدمات پهن باند طراحى شده اند.

طى سالیان متمادى بیشتر مدل هاى خط تولید 800 با گزینه هاى زیادى روانه بازار شده اند. روترهاى سرى 881 مى توانند با ارائه صوت و تصویر مبتنى بر آی پى، واى فاى و داده در یک دستگاه واحد متشکل از روتر و سوییچ از شبکه هاى رسانه اى همگرا پشتیبانى کنند. امکانات امنیتى داخلى این روترها شامل رمزگذارى، شبکه خصوصى مجازى، فایروال و فیلترینگ آدرس اینترنتى است. 

مدل پایه سرى 881 شامل یک سوییچ مدیریت شده چهار پورتMbps 10/100- با توان عملیاتى 15 مگابیت در ثانیه است که توانایى مدیریت حداکثر 20 کاربر را دارد و از دو پورت یکپارچه  IPv6و  PoE پشتیبانی می کند. روتر  Cisco 881Wاز فن آوری 802.11g/n Wi-Fi پشتیبانى مى کند. درحالى که مدل SRST شامل چهار پورت FXS 881 و یک پورت FOX برای شبکه تلفن سوییچ عمومی (PSTN) است.

روتر سری800سیسکو

روترهاى Integrated Services G2 سری 1900

روتر های 1941 و W ISR G2  1941سیسکو قابلیت رمزگذاری سخت افزارى سریع و دیوارآتش اختیارى دارد . قابلیت هاى کاربردى نظیر فناورى پیشگیرى از نفوذ  Cisco IOS و حداکثر 11 سوییچ پورت LAN ماژولار را ارائه مى کند.

مدل 1941 W به یک اکسس پوینت  Wi-Fi 809.11n مجهز است که از طریق فناورى مایمو از اپلیکیشن هاى دسترسى مخصوص موبایل و صوت و تصویر با پهناى باند بالا پشتیبانى مى کند . روترهاى 1941 و W ISR G2  1941 در مقایسه با مدل قدیمى تر ISR 1841 به طور پیش فرض از حافظه 256 مگابایت که به نسبت 32 مگابایت ظرفیت بیشترى دارند برخوردار هستند .

میتوان این مقدار را تا 4 گیگابایت افزایش داد. برخلاف 1841 ، روتر 1941 به جاى کانکتور قدیمىDB-9 از یک کنسول یو اس بى بهره میبرد و یک اسلات براى ماژول سرویس هاى اینترنت(ISM) دارد. برخلاف روترهاىISR G2 سطح بالا، سرى 1941 از منبع تغذیه یا اسلات اضافى براى Packet Voice و ماژو ل هاى DSPپشتیبانى نمى کند.

روترهاى Integrated Services G2 سری 1900

روترهاى Integrated Services G2سری 2900

سرى 2900 روترهاى  ISR G2 سیسکو در چهار مدل 2911, 2921,2901,  و 2951 در دسترس هستند. امکاناتى از جمله شتاب رمزگذارى سخت افزارى داخلى، اسلات هاى صوت و تصویر DSP، فایروال اختیارى، جلوگیرى از نفوذ، پردازش تماس، نامه صوتى و 16 تا 50 پورت سوییچ LAN ماژولار را در اختیار شرکت ها قرار مى دهند. سخت افزار رمزگذارى ادغام شده در این سرى روترها براى دسترسى از راه دور امن از قابلیت IP sec و SSL VPN  پشتیبانى مى کند . 2951که بالاترین مدل این سرى محسوب مى شود از نشست هاىSIP  600پشتیبانى مى کند. گزینه هاى اتصال با سیم و بى سیم نیز شامل fiber GE T1/E1, T3/E3, xDSL, plus copperهستند. علاوه بر این، سرى روترهاى  ISR G2 از فناورى جدید Enhanced EtherSwitch Service Modules پشتیبانى مى کند و عملکرد عملیاتى آن با سویی چهاى Catalyst 2960و Catalyst 3650-E برابرى مى کند.

روترهاى Integrated Services G2سری 2900

روترهاى3900 Integrated Services G2

سیسکو چهار پلتفرم حرفه اى از سرى 3900 روترهاىISR G2 خود را  تحت مدل های 3925E, 3945, 3925 و 3945E ارائه کرده که عملکردی قدرتمند ارائه می کنند. از جمله ویژگى هاى این سرى از روترها مى توان به پشتیبانى از DSP هاى سریع براى اغلب مصارف سنگین صوت و تصویر، شتاب دهنده رمزگذارى سخت افزارى، مجموعه گسترده اى از گزینه هاى ارتباطى، بیش از 98 پورت  LANماژولار و حداکثر 2500 جلسه SIP اشاره کرد .

براى صرفه جویى در هزینه ها سرى3900 از یک مادربورد ماژولار Cisco Services Performance Engine پشتیبانى مى کند که مى تواند بدون نیاز به خرید یک روتر جدید براى افزایش قدرت پردازش جایگزین شود. همانند روترهاى ISR G2 سرى 3900 براى آنکه هزینه هاى کسب وکارها را کاهش دهد از بیشتر ماژول هاى روترهاى خدمات یکپارچه قدیمى تر سیسکو نظیر Cisco ISR 3825پشتیبانى مى کند.

روترهاى3900 Integrated Services G2

روترهاى Integrated Services G2 سری 4000

روترهاى خدمات یکپارچه(ISR) سرى 4000 سیسکو ماژولار و قابل گسترش هستند . براى کسب وکارهایى طراحى شده اند که تعداد زیادی شعبه و کاربران راه دور دارند . که نیازمند برقرارى ارتباط مستقیم با مراکز داده خصوصى و ابرهاى عمومى از طریق شبکه خصوصى مجازى و اینترنت هستند. سرى 4000 با استفاده از بهینه سازى شبکه گسترده، بازرسى عمیق بسته ها و تکنیک هاى مدیریت ترافیک، پهناى باند مورد نیاز براى یک شبکه گسترده ترکیبى را به گونه اى ارائه مى کنند تا کاربران موبایل، سرویس هاى ابرى و برنامه هاى چندرسانه اى به شکل منطقى پهناى باند موردنیاز خود را دریافت کنند .

روترهاى Integrated Services G2 سری 4000

روتر سیسکو

در این مطلب سعی کردیم تا انواع روتر سیسکو را به شما معرفی نماییم.چنانچه در این زمینه سوالی در ذهن شما باقی مانده میتوانید آن را در قسمت نظرات انتهای مطلب با ما در میان بگذارید و با متخصصان خدمات شبکه اعتماد شبکه پرهام در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید