مقالات

تست فلوک چیست + خدمات تست شبکه

تست فلوک چیست

تست فلوک

تست فلوک چیست ؟ چطورر کابل شبکه رو تست کنیم ، تستر فلوک شبکه  : بعد از انجام  کابل کشی شبکه کامپیوتری برای اطمینان از نحوه ی صحیح کابل کشی و  صحت عملکرد شبکه و نیز  قطع نبودن کابل های شبکه باید آن را با وسیله ای به نام تستر فلوک ، تست کرد. به این کار تست فلوک کابل شبکه یافیبر نوری گویند.

تستر های زیادی در بازار وجود دارند که هرکدام با توجه به کارخانه سازنده آن اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار می دهند. بهترین تستر موجود در جهان  تستر شبکه فلوک است که در دنیا معروفیت خاصی دارد و هرجا سخن از خدمات شبکه بویژه تست شبکه و یا تست فیبر نوری به میان می آید ناخود آگاه نام تستر شبکه فلوک به ذهن می رسد.

تست فلوک چیست

تست فلوک چیست، قیمت تست فلوک

یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی پسیو شبکه را میتوان بدون شک دستگاه تستر فلوک نامید، که اطلاعات کاملی از سرعت شبکه ، کیفیت کابل کشی ،  متراژ کابل های کار شده در شبکه،  تعیین محل دقیق قطعی کابل و … را ارائه می دهد.

تست فلوک کابل شبکه

تستر فلوک یکی از کاملترین  و بهترین تستر های موجود در بازار است  که کاملترین اطلاعات را از شبکه کابلی به ما  ارائه میدهد و حتی میتواند این اطلاعات را در خود ذخیره و گزارش کاملی به صورت pdf  جهت ارائه به کارفرما ، به صورت کتبی ارائه دهد. که این گزارش به کمک نرم افزار مخصوص این کار  ارائه می شود.

تست فلوک چیست

هزینه انجام تست فلوک   

قیمت هر تست فلوک برای کابل شبکه به صورت جدا در نظر گرفته می شود و ممکن است به صورت نودی و یا روزانه و نیز روش های دیگری تعیین گردد. و بستگی به عواملی همچون محل تست و پراکندگی و تعداد تست و پرمننت یا چنل بودن و نوع کابل  و …دارد .

نکات ضروری در هنگام تست فلوک

 • شبکه ای که دارای سرعت 1000Mbs است , در هنگام تست فلوک و تحویل آن باید سرعت 1000Mbs تامین گردد.
 • استانداردهای TIA / EIA 568B برای Cat6 باید رعایت شود .
 • در هنگام تست و تحویل شبکه از پیمانکار تمام پروتوکل ها و پارامترهایی که در Cat6 و پایین‌تر وجود دارد مورد بررسی و تست قرار خواهد گرفت.
 •  اگر شبکه ای، استاندارد 100BaseT را رعایت کند، باید Test Limit را روی 100BaseT قرار دهید و در این حالت تمام پارامترها و مقادیری را که برای 100BaseT لازم است را تست نمایید. 
 •   هنگام تست اگر نتیجه 1000Mbs جواب نداد هیچ مسئولیتی به عهده شرکت پیمانکار نخواهد بود ,حتی اگر تجهیزاتی را مانند : کابل Cat6 برای شما تهیه و نصب کرده باشند چون خواسته شما 100BaseT بوده که سرعت 100Mbs باشد.

پارامتر های تست فلوک

Propagation Delayپارامتر 

مدت زمانیکه یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می گردد بر اساس میلی ثانیه (MiliSeconds) ، نانو ثانیه (NanoSeconds) و پیکو ثانیه (PicoSeconds) سنجیده می شود و به آن Propagation Delay میگویند.

Lengthپارامتر

با استفاده از این پارامتر اطمینان حاصل میگردد  که طول کابل از استاندارد 100 متر تجاوز نکند.

Wire Mapپارامتر

کاربرد Wire map برای این است تا اشکالات فیزیکی را  شناسایی کنیم.

مانند :

 • قطعی یک یا چند رشته
 • چیدمان صحیح رشته ها و …
 • نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل
 • هرگونه اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل شبکه

Dc loop Resistance

میزان مقاومت برروی یک زوج که در انتهای کابل بصورت Loop درآمده و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد. این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به InsertionLoos دارد اما در مواقع خاص برای مثال هنگامی که از PoE استفاده می شود نقش بسزایی را ایفا می کند.

Delay Skew

تفاوت Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین 25-30 Nanoseconds برروی 100 متر کابل می باشد.

NEXTپارامتر

میزان انتشار سیگنال یک زوج برروی سیگنال برگشتی از زوج دیگر راNEXT  گویند.

Return Loss-RL

میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده است. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور به وجود می آید.

تست کابل شبکه

Insertion Loos

اشاره کننده میزان افت سیگنال در انتهای یک خط نسبت به Insertion Loss اولیه که برروی خط ایجاد شده که این افت توسط مقاومت الکتریکی کابل مسی ایجاد شده یا افت انرژی توسط عایق های روی کابل یا میزان امپدانس ایجاد شده توسط کانکتور ها. این پارامتر معمولا بر حسب dB  با یک علامت منفی (-) مشخص می شود. میزان این مقدار با زیاد شدن طول و فرکانس کابل افزایش میابد.

ACR

تفاوت بین افت سیگنال و NEXT که برحسب dB سنجیده می گردد و مشخص کننده میزان قدرت افت سیگنال نسبت بها Crosstalk نتهای خط می باشد. در حالت معمول میزان ACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم.گاهی مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair) بجای UTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR را افزایش دهیم.

خدمات تست فلوک کابل شبکه

شرکت فنی مهندسی اعتماد شبکه پرهام  در زمینه طراحی مرکز داده و ارایه راهکارهای تخصصی برای زیرساخت شبکه، خدمات پسیو شبکه و ابزار های تست و آنالیز و تست فلوک … فعالیت دارد.جهت خرید تستر شبکه فلوک (FLUKE) و نیز سفارش انجام تست فلوک کابل شبکه و یا تست فلوک فیبر نوری  با شماره های ما در تماس باشید

 

 

11 نظر در “تست فلوک چیست + خدمات تست شبکه

 1. امید گفت:

  شما تست فلوک انجام میدین

  1. admin گفت:

   سلام
   بله میتوانید جهت آنجام ومشاوره تست فلوک با شماره های ما در تماس باشید

 2. Derrickwex گفت:

  The matchless theme, very much is pleasant to me

 3. Peterbrose گفت:

  Bravo, seems remarkable idea to me is

 4. پی جی در گفت:

  خدمات عالی و درجه یک.تشکر از مهندس حاجی پور

 5. حمید گفت:

  مطلبتون عالی و کارتون عالی تر

دیدگاهتان را بنویسید